Zaječická, užívání a účinky

Zaječická rozpouští obsah střev. Na rozdíl od jiných projímadel působí mechanicky a nezpůsobuje křeče. Při normální dávce cca 4 dcl působí rychle šetrným projímavým účinkem.

Spolehlivé účinky bez vedlejších nepříjemných jevů tvoří staletý recept na oblíbenost Zaječické hořké vody. Jako nejvýznamější zdroj ryzí přírodní hořké soli (síran hořečnatý, epsomská sůl) je základním pomocníkem při zácpě.

Hořkou chuť Zaječické hořké vody lze úplně odstranit smísením s Bílinskou kyselkou. Tento postup se v lázních hojně doporučuje.

Lidé bez skutečných střevních obtíží nepozorují po vypití Zaječické hořké vody výrazný nepříjemný efekt.

Pitná kúra Zaječická hořká

Pitná kúra Zaječická hořká

Všeobecné pokyny

0,1 až 0,4 litru (1/2 až 2 sklenky Zaječické hořké vody) ráno na lačný žaludek nebo večer před spaním. Užití před spaním nezpůsobuje nežádoucí jevy, protože se nevytvoří obtížné plyny a vyprázdnění následuje až příštího rána.

Zdroj hořčíku

Zaječická jako zdroj hořčíku

Zaječická je vhodná jako zdroj biologicky snadno dostupného hořčíku (magnesia). Svým obsahem 5260 miligramů na litr (5,26 g/L) je velmi silným zdrojem hořčíků.

Za jak dlouho působí Zaječická

Za jak dlouho působí Zaječická hořká

Při užití proti zácpě je důležité vědět, za jak dlouho bude Zaječická účinkovat. Její mechanický účinek nastává v okamžiku zředění obsahu střev, kdy k vyprázdnění dochází přirozenou cestou.
Při velkých dávkách přes 2 – 3 deci se účinek dostaví už za půl hodiny, u velmi malých dávek pod 1 deci se projevuje například až následující ráno.
Obecně platí, že účinnou dávku si uživatel určí sám při postupném zvyšování dávky od jedné deci po půl deci nahoru.

Harmonizace zažívání

Zaječická pro harmonizaci zažívacího rytmu

Hodí se zvláště k déletrvajícímu užívání při chronické ochablosti střev a dalších potížích se zažíváním. Při slabých dávkách, cca 1 dcl před spaním působí jako přírodní regulativ k vytvoření pravidelného zažívacího rytmu, k vyprázdnění dojde až následujícího rána.

Štíhlá linie a detoxikace

Zaječická pro štíhlou linii a detoxikaci

Zaječická hořká voda je s velkou oblibou používána pro úpravu metabolizmu při udržování štíhlé linie, pro fitness a jiné sporty pro celkové urychlení samočistících schopností lidského organizmu.
Efekt síranů podporujících metabolizaci toxinů a jejich vylučování byl empiricky označován od 18. století jako “čištění krve”.
Užívá se malé množství okolo 0,1 litru (100 ml), které nemá projímavý efekt.

Źádné známé nežádoucí účinky

Zaječická hořká nežádoucí účinky

Jako “pravá hořká voda” sírano hořečnatého typu nevykazuje při běžných účinných dávkách nežádoucí účinky. To je dáno především nízkým podílem sodíku v roztoku.